Pasaulinė psichikos sveikatos diena
Šiandien, spalio 10 dieną, švenčiama Pasaulinė psichikos sveikatos diena, kurią 1992 m. Įsteigė Pasaulio sveikatos organizacija. 2019 m. Pasaulinė psichikos sveikatos federacija (WFMH) nusprendė „savižudybių prevenciją“ laikyti pagrindine Pasaulinės psichinės sveikatos dienos tema.
Savižudiškas elgesys egzistavo per visą žmonijos istoriją, tačiau dėl kelių sudėtingų veiksnių jis pamažu augo visose pasaulio vietose ir per pastaruosius kelis dešimtmečius pasiekė nerimą keliantį statistinį lygį.
Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, per metus dėl savižudybės miršta daugiau kaip 800 000 žmonių, todėl savižudybė yra pagrindinė mirties priežastis tarp 15–29 metų žmonių. Dažnai manoma, kad savižudišką elgesį rodo tik suaugusieji, tačiau reikia pripažinti, kad yra ir vaikų, ir paauglių savižudybių statistika.
Liūdna statistika teigia, kad kas 40 sekundžių pasaulyje padaroma 1 savižudybė. 2019 m. Spalio 10 d. Pasaulio psichinės sveikatos federacija inicijavo 40 sekundžių kovos su savižudybe veiksmus. (Žr. Pridedamą medžiagą). Akcija „40 sekundžių“ taip pat vyko mūsų mokykloje, joje dalyvavo 5–6 klasių mokiniai ir vyresnių klasių mokiniai savanoriai. Mokytojai, kaip ir tėvai, turi neginčijamą teisę dalyvauti šioje akcijoje visus metus, nepamiršdami bent 40 sekundžių per dieną – tai yra mažiau nei minutė – skirti tam tikram veiksmui, pavyzdžiui, šypsena, malonus žvilgsnis, geras žodis skirtas savo mokiniui…